Przeprowadzka do Szwecji: Co warto wiedzieć? Jak się przygotować?

Zmianie miejsca zamieszkania, nawet tymczasowej, zawsze towarzyszy stres. Wynika on przede wszystkim z ogromu spraw, które wymagają załatwienia, jak również pojawiających się po drodze znaków zapytania. Szwecja jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. Polacy mogą wjechać na terytorium Szwecji na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Nie jest wymagane posiadanie wizy czy innych dokumentów. To duże udogodnienie. Niemniej jednak, planując pobyt stały w Szwecji warto mieć świadomość tego, jak przeprowadzka wygląda od strony prawnej.

Przeprowadzka do Szwecji: Formalności

Wszyscy obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej mogą podjąć pracę i zamieszkać na stałe w Szwecji. Te same prawda dotyczą również Polaków. Możemy w Szwecji studiować, pracować, prowadzić własny biznes. Na uwagę zasługuje fakt, iż zgodnie z obowiązującym w Szwecji prawem osoby zatrudnione automatycznie zostają objęte prawem do pobytu, dzięki czemu nie musza zgłaszać się do Urzędu Migracyjnego. Powinny natomiast wpisać się do tamtejszego rejestru ludności w celu uzyskania numeru indentyfikacyjnego, który jest odpowiednikiem polskiego numeru PESEL.

Organizacja i koszt przeprowadzki

Zanim będziemy mogli się odnaleźć w nowej rzeczywistości czeka nas organizacja przeprowadzki oraz konieczność poniesienia związanych z nią kosztów. Duża odległość wpływa na wzrost kosztów transportu, dlatego osoby, które decydują się na wyjazd do Szwecji z niewielkim tylko bagażem bardzo często korzystają z usług pocztowych (duża paczka międzynarodowa) lub możliwości wykupienia dodatkowego bagażu rejestrowanego w samolocie. Nie jest to rozwiązanie dla osób, które chcą przetransportować większą ilość mienia. W tym przypadku niezbędne jest skorzystanie z usług firmy przeprowadzkowej. Transport mienia do Szwecji wiąże się z dwoma typami kosztów, jakie należy uwzględnić planując przeprowadzkę – to koszty transportu lądowego lub koszty transportu morskiego.

Problematyczna może się okazać także organizacja przeprowadzki. Odczują to w szczególności osoby, które nie posiadają doświadczenia w zakresie zmiany miejsca zamieszkania. Jak przygotować przeprowadzkę zagraniczną?

Plan i harmonogram przeprowadzki do Szwecji

Podstawowym elementem każdej przeprowadzki jest plan. Powinien on uwzględniać wszystkie ważne daty oraz terminy, w których powinny się zamykać kolejne etapy procesu pakowania i zabezpieczania mienia. Jeśli planujemy sprzedaż lub przechowanie części mienia w kraju działania te również warto zaplanować. Plan i harmonogram przeprowadzki możemy przygotować samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, której powierzymy obsługę logistyczną całego przedsięwzięcia.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania oraz i przygotujemy atrakcyjną ofertę przeprowadzki.

Siedziba firmy | Magazyn

ul. Gierdziejewskiego 5 mag 23 02-495 Warszawa Godziny otwarcia: Pn.-Pt. 9 – 17

Abra Removals

Siedziba firmy | Magazyn

ul. Gierdziejewskiego 5 mag 23,

02-495 Warszawa

Czynne w godzinach:

Pn. – Pt.  9 – 17

Contact us

Skontaktuj się z nami