Jak się przygotować do przeprowadzki do Szwajcarii?

Z roku na rok Szwajcaria zyskuje na popularności jako destynacja dla Polaków wyjeżdżających z kraju. Część rodaków wyjeżdża na z góry określony okres czasu, inni decydują się na pobyt stały. W obu przypadkach przeprowadzka do Szwajcarii wymaga odpowiedniego przygotowania. O czym pamiętać planując zmianę kraju zamieszkania?

Przeprowadzki do Szwajcarii nie są łatwe. Wymagają dobrego planowania, znajomości tamtejszej administracji i kultury. Dlatego decydując się na ten krok warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Udzielić może jej dobra firma przeprowadzkowa, która specjalizuje się w obsłudze przeprowadzek zagranicznych.

Jak przeprowadzić się do Szwajcarii?

Wiele osób obawia się przeprowadzki do Szwajcarii ze względu na fakt, iż państwo to nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, co ma się wiązać z bardziej zawiłymi procedurami i wymaganiami formalnymi. W 1999 roku Szwajcaria podpisała z państwami członkowskimi porozumienie o swobodnym przepływie osób, co znacznie ułatwia wjazd na terytorium kraju oraz pobyt czasowy. Obywatele Unii Europejskiej mogą legalnie przebywać i pracować w Szwajcarii. W przypadku pobytu dłuższego niż 3 miesiące wymaga to jednak uzyskania zezwolenia na pobyt okresowy dla określonych celów:

  • zatrudnienie,
  • prowadzenie własnej działalności gospodarczej,
  • dołączenia do rodziny przebywającej w Szwajcarii,
  • podjęcia studiów.

Pozwolenie na pobyt i pracę dla obywatela UE

Pierwszą kwestią formalną, jaka wymaga załatwienia jest uzyskanie pozwolenia na pobyt. Obywateli UE obowiązuje uproszczone postępowanie zatwierdzające. Zezwolenia są wydawane przez szwajcarskie kantony. Aby się o nie ubiegać należy zarejestrować się w swoim urzędzie gminy w ciągu 14 dni od daty przyjazdy do Szwajcarii. Jest to obowiązkowe przed podjęciem zatrudnienia.

Podczas rejestracji w urzędzie gminy należy przedstawić:

  • ważny dokument tożsamości,
  • potwierdzenie zamieszkania na terytorium Szwajcarii,
  • umowa o pracę lub dokumenty potwierdzające samozatrudnienie,
  • wypełniony formularz przybycia,
  • zdjęcie paszportowe.

Organizacja przeprowadzki

Podobnie jak każda inna przeprowadzka, przeprowadzka do Szwajcarii wymaga podejmowania zaplanowanych działań. W tym celu warto przygotować listę zadań do wykonania oraz harmonogram ich realizacji. Ważnym jest określenie terminów odstępności lokali – zarówno terminu opuszczenia dotychczasowego mieszkania, jak i terminu dostępności nieruchomości w nowym miejscu zamieszkania. To pozwoli na określenie ram całego procesu i podzielenie przeprowadzki na kolejne etapy, takie jak m.in. pakowanie, zabezpieczanie mienia na czas transportu, transport. Harmonogram powinien również uwzględniać działania takie, jak sprzedaż mebli i sprzętów czy ich oddanie do magazynu.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania oraz i przygotujemy atrakcyjną ofertę przeprowadzki.

Siedziba firmy | Magazyn

ul. Gierdziejewskiego 5 mag 23 02-495 Warszawa Godziny otwarcia: Pn.-Pt. 9 – 17

Abra Removals

Siedziba firmy | Magazyn

ul. Gierdziejewskiego 5 mag 23,

02-495 Warszawa

Czynne w godzinach:

Pn. – Pt.  9 – 17

Contact us

Skontaktuj się z nami