Przeprowadzka do Niemiec: Jak się do niej przygotować?

Zmiana miejsca zamieszkania wiąże się z dużym stresem, zwłaszcza w sytuacji, w której decydujemy się na przeprowadzkę za granicę. Niemcy to popularna destynacja. Polacy chętnie wybierają Zachodnich Sąsiadów ze względu na szerokie możliwości zatrudnienia oraz ciekawą ofertę mieszkaniową. Jak przygotować się do przeprowadzki do Niemiec, aby przebiegła sprawnie i bez niepotrzebnych nerwów?

Niezależnie od tego, czy planujemy przeprowadzkę krajową czy zagraniczną najlepiej zacząć od planu i harmonogramu. W jego przygotowaniu może nam pomóc przedstawiciel firmy przeprowadzkowej, której powierzymy pakowanie i transport mienia. Harmonogram powinien obejmować kwestie takie, jak:

  • formalności, które powinieneś dopełnić przed wyjazdem z kraju,
  • formalności, które powinieneś dopełnić niezwłocznie po przyjeździe do Niemiec,
  • termin opuszczenia dotychczasowego lokalu oraz termin dostępności nowego lokalu,
  • zakres mienia do zabezpieczenia i przewiezienia.

Meldunek

W Niemczech konieczne jest posiadanie pozwolenia na pobyt w kraju. Obywatele UE są zobowiązani wyłącznie do zameldowania się w lokalnym biurze meldunkowym przynależącym do adresu nowego miejsca zamieszkania. Od osoby meldującej się, wymagane są następujące dokumenty: dokument potwierdzający tożsamość, formularz meldunkowy, umowa najmu lub kupna nieruchomości. W przypadku meldunku dziecka potrzebny będzie jego paszport lub aktu urodzenia.

Ważne dokumenty

Przed wyjazdem z kraju warto zadbać o tłumaczenie ważnych dokumentów. Aby tłumaczenie było wiążące i miało moc prawną musi zostać wykonane przez tłumacza przysięgłego. Jakie dokumenty warto przetłumaczyć? Najważniejsze są akty urodzenia. Warto również zadbać o posiadanie tłumaczenia dyplomów i certyfikatów oraz zaświadczeń z pracy i innych dokumentów potwierdzających naszą wiedzę i kompetencje.

Organizacja przeprowadzki

Jak już wspomnieliśmy organizacja przeprowadzki wymaga planu. W przypadku wyjazdu za granicę część osób decyduje się wyłącznie na zabranie z sobą części mienia. To wiąże się z koniecznością sprzedaży, przechowania lub utylizacji pozostałych rzeczy. Planując powrót do kraju w późniejszym czasie z pewnością meble i elementy wyposażenia wnętrza warto przechować w dedykowanym do tego celu magazynie. Dobrą alternatywą jest również ich sprzedaż. Przedmioty, których nie uda się nam sprzedać przed wyjazdem możemy przechować w tymczasowym magazynie na meble, w którym będą czekały na kupca.

Przygotowując mienie do transportu należy zadbać o jego prawidłowe zabezpieczenie i oznaczenie. Jeśli sami pakujemy nasze rzeczy pamiętajmy o tym, żeby opisać kartony i worki. To daje nam pewność, że delikatne przedmioty będą odpowiednio transportowane i przechowywane. Pomoże również podczas rozpakowywania mienia i ułatwi jego lokalizację bezpośrednio po przyjeździe transportu do nowego miejsca zamieszkania.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania oraz i przygotujemy atrakcyjną ofertę przeprowadzki.

Siedziba firmy | Magazyn

ul. Gierdziejewskiego 5 mag 23 02-495 Warszawa Godziny otwarcia: Pn.-Pt. 9 – 17

Abra Removals

Siedziba firmy | Magazyn

ul. Gierdziejewskiego 5 mag 23,

02-495 Warszawa

Czynne w godzinach:

Pn. – Pt.  9 – 17

Contact us

Skontaktuj się z nami